Dünyanın en sevilen özgür ansiklopedisi olan Wikipedia (Vikipedi)‘ya ülkemizde 2017 yılından beri erişim engellendi. Vikipedi kar amacı gütmeyen kullanıcılar tarafından içerik yüklenen ve birçok dilde hizmet veren dünyanın en büyük internet ansiklopedidir. Kapatılması bir çok spekülasyon ve tartışmalara neden oldu. Ülkemizde erişimin engellenmesinin nedeni yapılan açıklamalara göre ülkemizi terör örgütleriyle ilişkili gösteren terör örgütlerine yardım edildiğini iddia eden içeriklerin tespit edildiğini, bu içeriklerin ülke mahkemelerince kaldırılmasının talebinde bulunduğunu fakat Vikipedi yöneticilerinin bu içerikleri kendileri tarafından oluşturulmadığını, bu ansiklopedi sitesinin özgür olduğu gibi açıklamalar ile içeriklerin kaldırılmayacağını açıklamaları sonucu ülkemizde BTK kararıyla Vikipedi’ye erişim engellendi.Erişimin engellenmesinden sonra artık ülkemizden Vikipedi’ye direk giriş bulunmamaktadır.

Ülkemizde Vikipedi erişimi yasaklı olsa da tartışmasız içerisinde bulundurduğu geniş bilgi yelpazesi ile araştırmacı kullanıcıları için çok sevilen ve girmek istenen bir site.Erişim yasağından sonra internet kullanıcıları tarafından Vikipedi nasıl girilir? Vikipedi erişim ne zaman kalkacak? v.b aramalar yapılıyor. Sizelere Vikipedi ye programsız ve eklentisiz nasıl girileceğini anlatacağız.

Programsız, Eklentisiz Wikipedia’ya Nasıl Girilir?

Vikipedi ye girmek artık çok kolay! Herhangi bir program kullanmadan Vikipedi’ye giriş yapmanız için Vikipedi tarafından kullanıcıların hizmetine sunulan aşağıdaki şu iki bağlantı adresi ile rahatlıkla giriş yapabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantılardan dilediğiniz herhangi birine tıklayarak özgürce Vikipedi kullanmanın tadını çıkarın.

https://tr.0wikipedia.org
https://www.wikizero.com

Peki Diğer Yasaklı Sitelere Nasıl Girebilirim?

Wikipedia’ya erişim nasıl engellendi ise çeşitli sebeplerle bazı sitelere ülkemizde erişim engellenmiştir.Ancak kullanıcılar tarafından ısrarla girmek istenen siterler bulunmaktadir.Bu tür yasaklı sitelere girebilmek mümkündür.Yasaklı sitelere Dns değiştirerek ve VPN servislerini kullanarak girebilirsiniz.Aşağıdaki dns ayarları veya VPN servislerini kullanarak erişimi engelli girmek istediğiniz sitelere girebilir ve tadını çıkarabilirsiniz!!!!

Dns Ayarları

  • Google DNS : 8.8.8.8 – 8.8.4.4
  • ComodoSecure DNS : 8.26.56.26 – 8.20.247.20
  • Level3 DNS : 209.244.0.3 – 209.244.0.4
  • OpenDNS Home : 208.67.222.222 – 208.67.220.220
  • Norton ConnectSafe DNS : 199.85.126.10 – 199.85.127.10
  • DNS Advantage : 156.154.70.1 – 156.154.71.1

Ücretsiz VPN Servisleri

Kategoriler: Teknoloji

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: